Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (14-20 Mayıs)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (14-20 Mayıs)

The Underground Railroad

29 Nisan’da pandemi önlemleri çerçevesinde başlayan “tam kapanma”nın sonuna yaklaşıyoruz. 17 Mayıs’ta sona ereceği açıklanan yeni önlemler sonrasında hayatımızda nelerin değişeceği ise belirsizliğini koruyor. Ramazan Bayramı tatilinin ve kapanma önlemlerinin devam ettiği bugünlerde dijital platformların gündemi de bir hayli yoğun. Netflix’te bir süredir beklenen pek çok yeni yapım bu hafta gösterime girdi. Barry Jenkins’in Colson Whitehead’in sevilen romanından uyarladığı Amazon dizisi The Underground Railroad ise bu haftanın öne çıkan yapımlarının başında geliyor. Haftalık Gösterim Rehberi’nin sonunda yer verdiğimiz ek öneri listemizde ise bu aralar hepimizin duyduğu ihtiyaçtan hareketle ‘Umut Tazeleyen Filmler’ köşemize konuk olmuş bazı filmleri ve yayında oldukları dijital platformları paylaşıyoruz. 


Ateşlere Doğmak

MUBI Türkiye

Lizzie Borden’ın kült distopyası Ateşlere Doğmak (Born in Flames, 1983) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Bilinmeyen bir gelecekte, ABD’de gerçekleşen ‘Sosyal Demokrat Kurtuluş Savaşı’nın on yıl sonrasında geçen film, devrimin esasında bir dizi gerçekleşmemiş vaatten ibaret olduğunu savunan, çoğunluğu siyah, feminist kadınlardan oluşan Kadınlar Ordusu’nun mücadelesini konu alıyor. 1980’lerin Reagan ABD’sine yönelik keskin bir eleştiri niteliğindeki Ateşlere Doğmak, daha genel anlamda neoliberal kapitalizmin alternatifleri olarak ortaya çıkan siyasal hareketlerin özgürlükçülüğünü de sorgulayan, politik öfkesiyle öne çıkan benzersiz bir yapım.


Advertisement

Dijital Duygular

Pera Film
Pera Film, Harikalar Geziniyor
Harikalar Geziniyor (Wonders Wander, 2017)

Pera Film, çevrimiçi gösterimlerine Pera Müzesi’ndeki ‘Zevk Meselesi’ sergisi kapsamında hazırlanan ‘Dijital Duygular’ seçkisiyle devam ediyor. Kitsch kavramının modern dünyanın görsel kültüründeki yerini ve beğeni ediminin dinamiklerini sorgulayan sergiye beş filmlik bir seçkiyle eklemlenen ‘Dijital Duygular’ programı serginin ele aldığı konuların sinema ve video sanatındaki yansımalarını araştırıyor. 9-29 Mayıs tarihleri arasında, ücretsiz olarak gerçekleştirilen program Pera Müzesi’nin internet sitesi üzerinden takip edilebilir.

‘Dijital Duygular’ programıyla ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


DNA

MUBI Türkiye

2020 resmî Cannes seçkisinde yer alan ancak festivalin gerçekleştirilememesi nedeniyle dünya prömiyerini Deauville Film Festivali’nde yapan Maïwenn imzalı DNA (2020), 15 Mayıs’ta MUBI Türkiye’de gösterime giriyor. Türkiye’de ilk kez MUBI’de seyirciyle buluşacak film, iyi oynanmış, yer yer güldüren, temelde ise bol miktarda duygusal an üzerine inşa edilmiş bir aile draması. Etnik köken meselesi, adından da anlaşılacağı üzere DNA’nın merkezinde bir yerde duruyor. Bir Fransız ailesi, Cezayir kökenli büyükbabanın ölümü üzerine bir araya geliyor ve cenaze süreci hem eski yaraların su yüzüne çıkmasına hem de yeni patlak veren varoluşsal krizlerine sebep oluyor. Kendisi de kısmen Cezayir kökenli olan Maïwenn’in yazıp yönettiği ve başrolü üstlendiği bu son derece kişisel filmin kadrosunda Fanny Ardant ve Louise Garrel gibi usta oyuncular bulunuyor. Polis’le (Polisse, 2011) Cannes’da Jüri Özel Ödülü’nü kazanan Maïwenn’in simasını sinemaseverler en çok Beşinci Element’teki (The Fifth Element, 1997) ‘Diva Bazina’ olarak hatırlayacaklardır. 


Halston

Netflix Türkiye

Başrolünde Ewan McGregor’ın yer aldığı yeni mini dizi Halston, Netflix Türkiye’de yayına girdi. Efsanevi moda tasarımcısı Halston’ın yaşamına odaklanan dizinin yaratıcılığını Sharr White, yönetmenliğini ise Daniel Minahan üstleniyor. Ryan Murphy ise yapımcı olarak görev yapan isimlerden biri. Yılın merakla beklenen dizileri arasında yer alan Halston, Steven Gaines’ın ABD’li tasarımcının yaşamı hakkında kaleme aldığı aynı adlı kitaptan uyarlama.


İstanbul Film Festivali 

filmonline.iksv.org
Bay Bachmann ve Sınıfı

Bu sene 40. yılını kutlayan İstanbul Film Festivali, çevrimiçi gösterimlerine Mayıs ayında da devam ediyor. İki bölümde gerçekleştirilecek ‘Mayıs Seçkisi’nin ilk kısmı geçen hafta başladı. Seçki kapsamında bu hafta gösterime girecek filmler arasında ise Maria Speth’in bu yıl Berlinale’de Gümüş Ayı (Jüri Ödülü) kazanan belgeseli Bay Bachmann ve Sınıfı (Herr Bachmann und seine Klasse), Benoît Jacquot’nun Marguerite Duras’nın 1968’de yayımlanan aynı adlı tiyatro oyunundan uyarlanan filmi Suzanna Andler ve dünya prömiyerini gerçekleştirdiği Sundance Film Festivali’nin en sevilen filmleri arasında yer alan, Hindistan‘da Dalit kadınlar tarafından idare edilen tek haber ajansının hikâyesi Ateşle Yazmak (Writing with Fire) dikkat çekiyor.

40. İstanbul Film Festivali Mayıs Seçkisi’yle ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın.


Love, Death & Robots: 2. Cilt

Netflix Türkiye

David Fincher ve Tim Miller’ın yapımcıları arasında yer aldığı animasyon antolojisi Love, Death & Robots’ın yeni bölümleri Netflix Türkiye’de yayına girdi. ‘2. Cilt’ başlığıyla sunulan seçki, tıpkı 2019 yılında yayınlanan ilk sezonda olduğu gibi dünyanın farklı noktalarından yaratıcıların çeşitli tarz ve üsluplarda ürettiği kısa filmleri bir araya getiriyor. Serinin ikinci kısmında sekiz bölüm bulunurken Tim Miller’ın J. G. Ballard’ın ‘Boğulan Dev’ öyküsünden uyarladığı The Drowned Giant merak uyandıran yeni bölümlerden birisi. 

Fatma Cihan Akkartal’ın Love, Death & Robots’ın ilk sezonu hakkında kaleme aldığı yazıyı okumak için tıklayın.


Lorna’nın Sessizliği

MUBI Türkiye

Yaşayan en önemli yönetmenler arasında yer alan Dardenne Kardeşler’in Avrupa’daki göçmenlik meselesine odaklanan filmlerinden Lorna’nın Sessizliği (Le Silence de Lorna, 2008) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. 1999 yapımı filmleri Rosetta’dan itibaren Cannes Film Festivali’nin gediklileri arasında yer alan ve iki kez büyük ödül Altın Palmiye’yi kazanma onuruna erişen Belçikalı yönetmenler, Lorna’nın Sessizliği’yle de Cannes’da En İyi Senaryo ödülünü kazanmışlardı. 

Dardenne Kardeşler sinemasını Eren Odabaşı’nın kaleminden okumak için tıklayın.


Oxygen

Netflix Türkiye

Yüksek Tansiyon (Haute Tension, 2003), Pirana 3D (Piranha 3D, 2010) ve Ölümcül Sular (Crawl, 2019) gibi korku filmleriyle tanınan Fransız yönetmen Alexandre Aja’nın yeni Netflix filmi Oksijen (Oxygène) dijital platformda yayına girdi. Oksijeni tükenmekte olan bir odada kapalı kalan bir kadının kaybettiği hafızasını geri kazanma mücadelesine odaklanan bilimkurgu türündeki filmin oyuncu kadrosunda Mélanie Laurent, Mathieu Amalric and Malik Zidi gibi önemli Fransız oyuncular yer alıyor. 


Penceredeki Kadın

Netflix Türkiye


Aşk ve Gurur (Pride & Prejudice, 2005) ve Kefaret (Atonement, 2007) gibi filmleriyle tanıdığımız Joe Wright’ın yönetmen koltuğunda oturduğu yeni Netflix filmi Penceredeki Kadın (The Woman in the Window) dijital platformda yayında. A. J. Finn’in 2018 yılında New York Times Bestseller listesinde bir numaraya oturan romanından uyarlanan film, New York’ta yalnız yaşayan agorafobik bir kadının (tedirgin rollerin ‘olağan şüphelisi’ Amy Adams), karşı apartmandaki dairede bir şiddet eyleminin gerçekleştiğine tanık olması üzerine gelişen, gizemli ve gergin bir suç draması. Oyuncu kadrosunda Adams’ın yanı sıra  Gary Oldman ve Julianne Moore’un da yer aldığı Penceredeki Kadın, En Karanlık Saat’ten (Darkest Hour, 2017) sonra Joe Wright ve Gary Oldman’ı tekrar bir araya getirme özelliğine de sahip.


S Is for Stanley

Netflix Türkiye

Otomatik Portakal’daki (A Clockwork Orange, 1971) fallus heykelinin sete nasıl taşındığını hiç düşünmemiştiniz muhtemelen. Alex Infascelli’nin S Is for Stanley’sini (2015) izleyene kadar kimse düşünmemişti. Gelgelelim bu belgeselin merkezinde, heykeli karlı bir Londra gününde sağ salim sete götürdükten sonra otuz yıla yakın zaman boyunca Stanley Kubrick’in şoförlüğünü yapmış olan Emilio D’Alessandro var. S Is for Stanley, hiç de sinema meraklısı olmayan bir adamın gözünden, Kubrick’in iyisi ve kötüsüyle insani yönleri hakkında fikir veriyor. Film, Netflix Türkiye’de yayında.


Small Axe

BluTV

Steve McQueen’in Londra’daki Karayipler göçmenlerinin hikâyelerine odaklanan beş filmlik antolojisi Small Axe (2020), BluTV’de yayına girdi. Göçmenlerin 1969-1982 yılları arasında geçen hikâyelerini bir araya getiren antoloji, aynı zamanda yönetmenin kendisinin de bir parçası olduğu cemaatin anlatılmamış öykülerine hak ettiği yeri bahşetme amacı güdüyor. Seride yer alan beş filmden Lovers Rock ve Mangrove pek çok eleştirmen tarafından geçtiğimiz yılın en iyi filmleri arasında gösterilmişti. 

Ekrem Buğra Büte’nin Small Axe’le ilgili yazısını okumak için tıklayın: ‘Small Axe: Tarihin Yazılmamış Sayfaları’.

Small Axe’in etraflıca değerlendirildiği Altyazı Tartışıyor bölümünü YouTube’da izlemek için tıklayın.


The Underground Railroad

Amazon Prime Video

Colson Whitehead’in 2016’da yayımlanan ve Pulitzer ödülüne layık bulunan aynı adlı romanından uyarlanan on bölümlük The Underground Railroad Amazon Prime Video’da gösterimde. 19. yüzyılda ABD’nin güneyinden kaçan kölelerin kurduğu ve ‘Yeraltı Demiryolu’ adıyla anılan gizli ulaşım ağından esinlenen anlatı, Georgia eyaletindeki plantasyonundan kaçan genç Cora’nın zorlu yolculuğunu takip ediyor. Başrollerini Thuso Mbedu, Chase Dillon ve Joel Edgerton’ın paylaştığı dizinin yönetmenliğini ise En İyi Film dalında Oscar kazanan Ay Işığı’yla (Moonlight, 2016) tanınan Barry Jenkins üstleniyor.


İzliyorum: Can Candan

Altyazı YouTube Kanalı

Altyazı’nın en sevilen köşelerinden ‘İzliyorum’, pandemi koşullarına uyarlanmış versiyonuyla geri dönüyor. Yeni serinin ilk konuğu, belgesel yönetmeni ve akademisyen Can Candan. Duvarlar, Mauern, Walls (2000), 3 Saat (2008) ve Benim Çocuğum (2013) gibi belgeselleriyle tanınan Candan, Senem Aytaç ve Fırat Yücel’in gerçekleştirdiği söyleşide izlenen film parçalarından hareketle Türkiye belgeselcilik tarihinden, belgesel sinemanın gücü ve işlevinden, süregiden Boğaziçi Direnişi’nden bahsediyor, ayrıca halen üzerinde çalıştığı, nükleer enerjinin çevresel risklerine odaklanan ‘Nükleer Alaturka’ya dair de ipuçları veriyor.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz, ‘Umut Tazeleyen Filmler’ köşemize konuk olmuş 5 film:

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.